PREMIERA: Nie ma / Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski

Wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl „Nie ma” w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, którego premiera na internetowej platformie została zaplanowana na sierpień tego roku dla upamiętnienia 70. rocznicy powstania teatru, jest dla Festiwalu punktem wyjścia do eksploracji nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike książki Mariusza Szczygła w kolejnych przestrzeniach. Wychodząc z Internetu, wchodzimy w przestrzeń Miasta. Sprawdzamy, w jaki sposób świat braku, świat „nie ma” przenosi się z sieci na powracające do życia i pracy ulice; jak kultura, która „zeszła do online’u”, znów namawia widza na osobiste spotkanie; jakie bariery i lęki stoją między performensem a uczestnikiem widowiska; jak uzewnętrznia się jego „nie ma”.

Fenomen książki Mariusza Szczygła nie tkwi w tym, że dostała tak liczne nagrody, ale w tym, że uruchamia w ludziach mocne wspomnienia i głębokie pytania. Kluczem do naszych artystycznych poszukiwań jest performatywna przestrzeń książki i zbliżenie się do fenomenu pamięci. To osobista przestrzeń każdego z nas / naszych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było / co mieliśmy / co istniało.

 

Siostry
live performance

Ludmiła i Zofia Woźnickie

Przejmująca historia sióstr Woźnickich, pisarek ocalałych z Holocaustu, które w latach 80-tych (Ludka ‘82, Zofia ‘84) popełniły samobójstwo. 

WYKONANIE: Joanna Przybyłowska/ Małgorzata Majewska/ Mariusz Szczygieł
AUTORKI: Agnieszka Lipiec/Agnieszka Zawadowska/ Jaqueline Sobiszewski

 

W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”
Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością

Spotkanie z Autorem, który od opublikowania książki prowadzi intensywną wymianę myśli z jej czytelnikami. #niema pojawia się na Instagramie kilkadziesiąt razy dziennie, jeszcze więcej przychodzi maili. Autor opisując historie ludzi jednocześnie ukrywa i ujawnia swoją. Podobnie dzieje się w czytelnikami.

Dzięki udziałowi Autora konfrontacja będzie możliwa na żywo, w trakcie bezpośredniego spotkania.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela

 

5, 6 września_18.00, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

 

Widma/ Fotografie/ Wspomnienia 

pokaz audiowizualny w przestrzeni miasta

Pokaz inspirowany cyklem fotografii zrobionych Susan Sontag przez Ann Leibovitz przed / i po śmierci.

Relacja/ bliskość/ zacieranie się granic/ uczucie/ wspomnienie
Ci, którzy umarli i mieszkają teraz u Nas
Każdy z nas który ma w sobie pustą/ wolną przestrzeń w której zamieszkują ci, których nie ma/
których kochaliśmy/ kochamy

Fragmenty video ze spektaklu „NIE MA” uzupełnione o projekcje i muzykę na żywo

TWÓRCZYNIE/TWÓRCY: Agnieszka Lipiec, Agnieszka Zawadowska, Jacqueline Sobiszewski, Adam Rosołowski, Jan Miklaszewski, Justyna Pankiewicz

 

5 września_21:00

 

we współpracy z:

 

TŻ logo