Biegnij. Stary świat jest za tobą

biegnij

Unieruchomione kadry filmowe, zdjęcia z reklam, fragmenty studenckich etiud, literackie cytaty. Wszystko to złoży się na ekspozycję Biegnij. Stary świat jest za tobą. Przygotowywana przez Agnieszkę Zawadowską wystawa główna naszego Festiwalu zaprezentuje pejzaż lat 60. – epoki dynamicznych przemian społecznych.

Bunt stał się wówczas formą politycznej ekspresji, napędzanej pragnieniem wolności. Pokażemy przede wszystkim świat nowej wyobraźni inspirowany obrazem filmowym. Ikoniczne kadry i ujęcia wpływały na rzeczywistość społeczną – mówi Agnieszka Zawadowska. – Po latach widzimy, jak wiele etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej to obrazy buntowników wyobraźni – dodaje.

Trzon tej wizualnej opowieści stanowić będą oderwane od fabuły i głosu kadry z filmów, zdjęcia i  reklamy. Unieruchomione klatki staną się autonomicznymi obrazami z wewnętrzną dramaturgią, ujawniającą zaskakujące treści o ogromnym ładunku emocjonalnym.

Wystawa pokaże też, że działania twórców Wschodu i Zachodu należały do jednej, choć podzielonej przestrzeni. Obie strony były sobie niezbędne i współtworzyły zbiorową świadomość Europy. Pomimo działania cenzury, informacje, muzyka i filmy ze świata jakoś docierały za Żelazną Kurtynę, wywoływały szok i stawały się kultowymi wydarzeniami. Pomimo niepokojących sygnałów lewicujący Zachód był zafascynowany rzeczywistością krajów socjalistycznych, pochodami pierwszomajowymi, widowiskami i umiarkowaniem w gromadzeniu rzeczy. W oczach zachodu kraje socjalistyczne nie straciły „niewinności”, nie poddały się zwariowanej konsumpcji. Dla mieszkańców Wschodu Zachód był krainą marzeń, zapach rzeczy „stamtąd” był niezapomnianym doznaniem.

Widzowie zobaczą na wystawie między innymi etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z tamtych lat: Romana Polańskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Filipa Bajona, Oskara Gamarddo, Stefana Bratkowskiego, Wasyla Mirczewa czy Abdula Khalika. Wystawa zaprezentowana zostanie w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi. Będzie ją można oglądać do 26 września. Na wernisaż wstęp wolny.

Wernisaż wystawy | 8 września, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, g. 18:00

Biegnij. Stary świat jest za tobą | 8-26 września, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Partner wydarzenia: 

  fabryka sztuki   art inkubator    pswsf